Endometrioza – leczenie integracyjne oraz konwencjonalne


Punktem wyjścia jest choroba pacjenta, lecz sednem sprawy jest jego życie.

Nazwa endometrioza pochodzi od łacińskiego słowa „endometrium”, oznaczającego śluzówkę macicy. Tkanka ta, wyściełająca jamę macicy, co miesiąc się rozmnaża i złuszcza podczas miesiączki. Choroba nosząca nazwę endometriozy polega na przemieszczaniu się fragmentów endometrium poza jamę macicy w różne części ciała.

Obce komórki w innym miejscu jednak nie „śpią”, lecz zachowują się tak, jakby w dalszym ciągu znajdowały się w macicy. Co miesiąc dochodzi więc do krwawienia, a w związku z tym, że krew nie ma ujścia, gromadzi się, tworząc torbiele (tzw. torbiele czekoladowe), powodując przewlekłe stany zapalne, zrosty.

Te zmiany często wywołują przewlekły ból w obrębie miednicy małej, bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) i ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia). Z innych objawów należy wymienić uczucie zmęczenia, bolesne oddawanie stolca podczas miesiączki i ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Z endometriozą często też wiążą się problemy z płodnością – szacuje się, iż u 30–50% kobiet z endometriozą występują większe lub mniejsze problemy z niepłodnością. Nasilenie dolegliwości bólowych i innych objawów nie koreluje z wielkością i liczbą zmian związanych z endometriozą – u części kobiet z drobnymi zmianami mogą występować niezwykle nasilone dolegliwości bólowe, podczas gdy inne kobiety, nawet ze zmianami o dużych rozmiarach, dolegliwości bólowych w ogóle nie odczuwają.

Diagnoza

Trudności pojawiają się również na etapie diagnozy. Zwykle u pacjentki wykonywane jest USG dopochwowe i USG jamy brzusznej, czasem też rezonans magnetyczny i oznaczenie poziomu markera CA125 we krwi. Jednak jedynym narzędziem diagnostycznym, które pozwala ze stuprocentową pewnością potwierdzić chorobę jest laparoskopia, polegająca na wprowadzeniu do jamy brzusznej – poprzez niewielkie nacięcie – malutkiej kamery. Pobrany w czasie takiego badania fragment tkanki jest poddawany analizie histopatologicznej.

Leczenie integracyjne

Od kilkunastu lat leczę endometriozę w sposób integracyjny, oparty o wiedzę z medycyny konwencjonalnej i wykorzystujący uznane metody alternatywne. Leczenie polega przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w diecie, na stosowaniu naturalnych preparatów hormonalnych, ziołowych i witaminowych oraz na poradach psychologicznych. Program leczenia jest ustalany indywidualnie po zebraniu wszelkich informacji dotyczących historii rodziny pacjentki, przebytych w dzieciństwie chorób, innych problemów zdrowotnych, ale też po analizie diety, trybu życia, relacji w rodzinie i w pracy oraz dokładnej analizie stanu emocjonalnego.

W naszej klinice dobieramy leczenie w sposób indywidualny do stanu zdrowia i etapu choroby. W leczeniu i profilaktyce endometriozy stosujemy ozonoterapięwitaminoterapię, hipertermięlaseroterapię, fitoterapię oraz zmiany w diecie i suplementację ziołami, a także terapie dopasowane do stanu zaawnasowania choroby.

Leczenie konwencjonalne

Przyczyna endometriozy jest nieznana. Istnieje kilka teorii, lecz żadna z nich nie została dotychczas udowodniona i z tego powodu konwencjonalne leczenie ma charakter objawowy. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest niewielki, najczęściej przeprowadza się kurację hormonalną, która ma za zadanie wyciszyć endometrium. Podawane są leki z grupy gestagenów (syntetycznych progestagenów) jak visanne, leków hamujących wydzielanie gonadotropin (np. danazol), analogów gonadoliberyny i leki antykoncepcyjne, co ma na celu zahamowanie podziałów komórkowych śluzówki macicy. Jeśli leczenie za pomocą hormonów nie przynosi efektów, prowadzi się leczenie operacyjne, polegające na wycięciu zmian ogniskowych.

W ciężkich przypadkach usuwa się jajniki zniszczone przez torbiele czekoladowe i zrosty. Pacjentce po operacji podaje się środki hormonalne, które mają zapobiec remisji. Jednak nie usuwa to przyczyn choroby. Niestety, u 20–40% pacjentek operacyjne i farmakologiczne leczenie nie przynosi efektu. Zdarza się również, że terapia hormonami nie jest dobrze tolerowana, szczególnie po dłuższym stosowaniu, i dużo kobiet rezygnuje z ich przyjmowania. Niestety, poza operacją i leczeniem hormonami konwencjonalna medycyna nie ma innych sposobów. Często więc lekarze zalecają, jako alternatywę, zajście w ciążę – trudno jednak zrealizować takie zalecenie, zwłaszcza jeśli kobieta nie ma partnera życiowego lub nie planuje ciąży. W takiej sytuacji bardzo często pacjentki poszukują alternatywnych metod leczenia.

Dostępne publikacje dotyczące alternatywnych metod leczenia endometriozy zalecają stosowanie odpowiedniej diety, suplementacji witaminowej oraz mikro- i makroelementów, ziołolecznictwa, akupunktury i akupresury oraz przezskórnej stymulacji nerwów (transcutaneous electrical nerve stimulation – TENS).

Dieta

Zaobserwowano, że nadprodukcja prostaglandyny F2 (PGF2) stanowi czynnik sprawczy silnych dolegliwości bólowych. Prostaglandyny są kwasami tłuszczowymi, które pochodzą z fosfolipidów zawartych w diecie. Poprzez złożone mechanizmy syntezy organizm produkuje różne typy prostaglandyn: PGE1 (kwas γ-linolenowy), PGE2 i PGF2 – łagodnie stymulujące skurcze mięśni, jak również nasilające skurcze macicy. Prostaglandyna E2 jest także potencjalnym wazodylatatorem, który hamuje agregację płytek, co powoduje obfite krwawienie (metrorrhagii) obserwowane właśnie w endometriozie. Prostaglandyna F2 stymuluje inne grupy mięśni, co wpływa na występowanie efektów skojarzonych – nudności, wymiotów oraz biegunki. Zmniejszenie bólu okresu okołomiesiączkowego można osiągnąć poprzez zahamowanie produkcji PGF2 i PGE2 oraz stymulację produkcji PGE1.

Stosując odpowiednią codzienną dietę, można dostarczyć organizmowi dużej ilości tłuszczów bogatych w kwasy omega-3, które są źródłem do syntezy PGE1, obniżyć spożycie kwasów tłuszczowych stymulujących produkcję PGF2, czyli tłuszczów nasyconych – mięsa, smalcu i słoniny. Należy wzbogacić posiłki w błonnik z nieprzetworzonych zbóż i nasion warzyw strączkowych oraz w warzywa, czego efektem jest poprawienie jakości trawienia, jak również obniżenie całkowitej zawartości prostaglandyn. Badania potwierdzające pozytywny wpływ żywności bogatej w kwasy omega-3 (bogate w nie są tuńczyk, łosoś, makrela, olej z orzechów włoskich, olej lniany) na obniżenie prawdopodobieństwa rozwoju endometriozy opublikowali Missmer i wsp. w 2010 roku w piśmie Human Reproduction. Ciekawe badanie porównawcze dotyczące zwyczajów żywieniowych mieszkanek północnych Włoch przeprowadzono z udziałem 504 kobiet z endometriozą oraz grupy kontrolnej. Wykazano, jak zmienia się ryzyko zachorowania w zależności od diety. Ryzyko endometriozy zmniejszyło się o 70% w grupie jedzącej zielone warzywa, o 40% wśród kobiet jedzących świeże owoce, ale wzrosło dwukrotnie w grupie kobiet jedzących dużo wołowiny i inne rodzaje czerwonego mięsa, a 1,8-krotnie w grupie jedzącej dużo szynki.

Podsumowując, dieta pomagająca w profilaktyce i leczeniu endometriozy powinna zawierać nieprzetworzone zboża, dużo warzyw i nasion z warzyw strączkowych, owoce sezonowe, oleje tłoczone na zimno oraz mało mięsa i nabiału. Należy wykluczyć z diety cukier, produkty z białej mąki, mleko i przetwory mleczne oprócz masła, maślanki i kefiru. Należy też ograniczyć kawę i gazowane, słodzone napoje, pić za to wodę źródlaną i świeże wyciskane soki warzywno- owocowe oraz zieloną herbatę. Aby obniżyć zatrzymywanie wody w organizmie, a tym samym występowanie obrzęków w okresie przed miesiączką, należy ograniczyć spożycie produktów marynowanych, konserwowanych warzyw i zup, napojów gazowanych.

Terapie wschodnie

Akupunktura

Obiektywnie stwierdzona skuteczność akupunktury na organizm obejmuje działanie analgetyczne, regulujące czynności autonomicznego układu nerwowego i immunostymulujące. Akupunktura wpływa też na aktywność serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Refleksoterapia stóp

Praca na receptorach zlokalizowanych na stopach oddziałuje na wszystkie narządy ciała i prowadzi do osiągnięcia przez organizm stanu równowagi. Masaż, uruchamiając procesy samoleczenia, skutecznie wpływa na poprawę zdrowia, stan emocjonalny, podnosi energię życiową.

Leczenie psychosomatyczne

Zdrowie to proces, orientacja na całe życie, która stopniowo prowadzi nas od mniej lub bardziej machinalnej egzystencji do życia w świadomości. Zasadniczymi elementami leczenia psychosomatycznego są pobudzenie rozwoju świadomości i towarzyszący mu zwrot w kierunku większego panowania nad swoim życiem. Endometrioza jest chorobą, której nie da się wyleczyć. Owszem, bywają długie okresy remisji, ale obserwuje się też, że w wielu przypadkach choroba wraca, szczególnie w okresie, kiedy kobieta przeżywa większy stres. Ten zaś najczęściej jest związany z pracą, relacjami z najbliższymi i bezradnością w trudnych sytuacjach.

Dlatego bardzo ważnym elementem integracyjnego leczenia endometriozy jest poznawanie siebie i swojego stanu emocjonalnego. Warto więc przeanalizować swoje postawy, relacje z ludźmi, nawyki, warunki środowiskowe i zdecydować, co należałoby w nich zmienić, by utrzymać zdrowie. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność swych naturalnych mechanizmów leczniczych i ograniczyć potrzebę stosowania interwencji z zewnątrz. Bardzo pomocne w rozumieniu siebie i uwalnianiu emocji są psychoterapia, choreoterapia i arteterapia, zaś techniki relaksacyjne, joga i tai-chi utrwalają nowe postawy i wzmacniają mechanizmy samoregulujące – dzięki czemu możemy zapobiegać nawrotowi choroby.

 

Szybki kontakt
+
Wyślij!