Hipertermia ogólnoustrojowa- leczenie chorób przewlekłych i onkologicznych


(Hipertermia całego ciała, Whole Body Hiperthermia)

Mógłbym uleczyć każdą chorobę, gdybym tylko mógł wywołać gorączkę.

Parmenides, grecki lekarz oraz filozof

Hipertermia całego ciała dla chorób przewlekłych

Zastosowanie metody hipertermii całego ciała jest wskazane w celu zwiększenia odżywienia tkanki mięśniowej, likwidacji przewlekłych stanów zapalnych oraz stymulowania procesów immunologicznych.

Hipertermia ogólnoustrojowa dla chorób przewlekłych znajduje zastosowanie w:

 • chorobach reumatologicznych,
 • chorobach zwyrodnieniowych stawów,
 • chorobach autoimmunologicznych,
 • nerwobólach,
 • fibromyalgii i reumatyzmie tkanek miękkich,
 • astmie oskrzelowej i przewlekłych chorobach układu oddechowego,
 • przewlekłych procesach zapalnych (obejmujących neurodermit, łuszczycę, zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie ucha środkowego),
 • przewlekłych infekcjach,
 • syndromie depresji sezonowej,
 • regeneracji i rehabilitacji w medycynie sportowej,
 • zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa),
 • nadmiernym napięciu mięśni, przede wszystkim mięśni położonych głębiej oraz obszaru lędźwiowego (jako uzupełnienie masaży),
 • i in.

Ten rodzaj hipertermii, zwany również hipertermią ogólnoustrojową, polega na podwyższeniu temperatury w całym ciele pacjenta do określonej temperatury (maksymalnie do 42,5°C) przez określony czas oraz w określonych interwałach czasowych). Hipertermia, w powszechnym i pierwotnym rozumieniu definiowana, jako stan podwyższonej temperatury ciała, czyli sygnalizujący niepokojące objawy, ma – pod warunkiem iż jest wywoływana sztucznie pod nadzorem specjalistów – właściwości lecznicze. Polega na podniesieniu ciepłoty ciała do temperatury ok. 37,5°C – 38,5°C (hipertermia łagodna), ok. 38,5°C – 40,5°C (hipertermia umiarkowana) lub ok. 40,5°C – 42,0°C (hipertermia wysoka). Tak sztucznie wywołany stan gorączkowy stymuluje naturalny układ odpornościowy do walki z komórkami nowotworowymi i przewlekłymi stanami zapalnymi. Po krótkotrwałym osłabieniu spowodowanym gorączką dochodzi do wzmocnienia organizmu i złagodzeniu bólu. Hipertermia nie powoduje powikłań, jest bezbolesna, skuteczna i podnosi komfort życia chorego.

Terapia ta jest szeroko stosowana w ośrodkach Europy Zachodniej.

Hipertermia całego ciała dla zastosowań onkologicznych

Jako terapia onkologiczna, WBHT jest szczególnie zalecana w nowotworach rozsianych i z przerzutami. W leczeniu onkologicznym polega na kontrolowanym podwyższeniu temperatury ciała poprzez zastosowanie promieniowania podczerwonego A w paśmie 760 – 1400 nm z zastosowaniem emiterów wIRA i jednoczesnym wykorzystaniem filtrów wodnych co pomaga zatrzymać pochłaniane promieniowanie głęboko w pasmach skóry. Przefiltrowane promieniowanie A dociera głęboko do tkanki, jednocześnie w niewielkim stopniu wpływając na powierzchnię skóry. Produkowane w ten sposób ciepło jest błyskawicznie rozprowadzane po całym ciele poprzez krwioobieg, bez występującego miejscowo ogrzania lub przegrzania.

Ten sposób mocy cieplnej z rozkładem konwekcyjnym jest znacznie bardziej wydajny i tolerowalny niż przykładowo wprowadzanie ciepła do komórek za pomocą przewodu cieplnego (HIPEC), lub podwyższanie temperatury ciała tylko w wybranych miejscach (hipertermia miejscowa).

Wspomaga działanie chemio- i radioterapii, znacznie podnosząc ich skuteczność i może być zastosowana we wszystkich fazach leczenia (również po zabiegu operacyjnym, jednak należy zaczekać do momentu całkowitego wygojenia się rany).

Badania naukowe dot. hipertermii pokazują znaczący wzrost skuteczności leczenia w porównaniu do leczenia standardowego bez hipertermii. Na przykład w raku pęcherza moczowego skuteczność zwiększyła się o 38%. Znaczny wzrost skuteczności zanotowano również w raku piersi, rakach skóry, nowotwory tkanek miękkich, miednicy mniejszej, prostaty, odbytnicy i ściany klatki piersiowej.

hipertermia ogólnoustrojowaMechanizm działania

Mechanizm polega na zakwaszeniu środowiska guza poprzez niedobór tlenu w wyniku przegrzania jego tkanki, która jest bardziej podatna na wysoka temperaturę niż tkanka zdrowa, i śmierci komórki nowotworowej. Ponadto guz nowotworowy jest zaopatrywany w substancje odżywcze poprzez patologiczne naczynia krwionośne o krętym przebiegu, które są bardziej podatne na wysoką temperaturę niż naczynia zdrowe. Pod wpływem ciepła naczynia te rozszerzają się zwiększając stężenie podawanych leków w obrębie guza. Tym samym hipertermia pozwala na redukcję dawki chemioterapii przy jednocześnie zwiększonej skuteczności poprzez uwrażliwienie komórek rakowych na leki co zmniejsza ilość jej skutków ubocznych dla pacjenta. Dodatkowo dochodzi do zakrzepów i zatorów w obrębie guza prowadząc do jego niedokrwienia i martwicy.

Opis zabiegu

Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku do hipertermii. W nagrzewaniu, któremu ulega całe ciało pacjenta z wyjątkiem jego głowy, stosuje się promieniowanie podczerwone A (przefiltrowane przez filtr wodny), które wnika głęboko w tkanki. Cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest pod opieką medyczną, mierzona jest temperatura, ciśnienie i puls. Czas nagrzewania do optymalnej temperatury i jest dobierany indywidualnie do potrzeb chorego, zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas gdy ciepło jest rozprowadzane po całym ciele pacjent może odczuwać wzmożone pocenie. Ciepło dociera do głębokich tkanek organizmu nie uszkadzając warstw zewnętrznych. Następnie ciało jest owijane w specjalny materiał w celu utrzymania ciepła. Po tym czasie pacjent odpoczywa a temperatura powoli obniża się do ok. 38°C a pacjent może wyjść do domu. Hipertermia ogólnoustrojowa nie powoduje powikłań, jest bezbolesna, skuteczna i podnosi komfort życia chorego.

Przygotowanie do zabiegu

Całkowity czas trwania zabiegu (razem z przygotowaniem i odpoczynkiem) trwa ok. 2,5 – 3 godzin, dlatego zaleca się, żeby wcześniej zjeść lekkostrawny posiłek i skorzystać z toalety. Pacjent powinien przynieść ze sobą lekką bawełnianą odzież, w której będzie wykonywany zabieg.

Przeciwwskazania

Względne oraz bezwzględne („B”) przeciwwskazania:hipertermia ogólnoustrojowa

 • Niewydolność serca (hipertermia jest możliwa pod warunkiem stwierdzenia wydolności mechanicznej oraz przy monitorowaniu pulsu)
 • Arytmia serca (hipertermia jest możliwa pod warunkiem monitorowania EKG)
 • Ostre infekcje
 • Skłonność do drgawek gorączkowych
 • Przyjmowanie fotouczulaczy
 • B – Miażdżyca wieńcowo-mózgowa
 • B – Niekontrolowana nadczynność tarczycy
 • B – Zaawansowana gruźlica z jamą płucną, ostra żółtaczka, chroniczne postępujące zapalenia wątroby, zaawansowana marskość wątroby
 • B – Zaawansowana nefroza i nefroskleroza
 • B – Uszkodzenia termiczne skóry (np. oparzenia słoneczne)
 • B – Ostre zapalenia
 • B – Ciąża
 • B – Zakłócona tolerancja cieplna i brak współpracy ze strony pacjenta

Aparatura

W IMC wykorzystujemy nowoczesny aparat IRATHERM1000. IRATHERM 1000 posiada europejski certyfikat dopuszczenia do obrotu produktami medycznymi CE0494.

Szybki kontakt
+
Wyślij!