Praktyka terapii śmiechem


PRZYKŁADOWA SESJA TERAPII ŚMIECHEM

Jeśli chcesz przeprowadzić dłuższą sesję terapii śmiechem w domu, zacznij od delikatnej rozgrzewki, po kolei koncentrując się na każdej części ciała – może to być lekkie rozciąganie, kręcenie biodrami  „ósemek”, lekkie podskoki itd.

Pamiętaj, że każdy ruch zakończony śmiechem (lub dynamicznym wypowiadaniem sylab „ha ha ha/hehe he/ ho ho ho”) może być „ćwiczeniem śmiechowym”. Ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia! Poniżej przedstawiamy popularne ćwiczenia terapii śmiechem.

Sesję zakończ krótką relaksacją/ wyciszeniem w siedzeniu lub leżeniu.

ĆWICZENIE ODDECHOWE

Rozstaw nogi szeroko, ugnij je lekko w kolanach i zrób głęboki wdech nosem unosząc ręce nad głowę. Zatrzymaj oddech na krótki moment i zrób wydech ustami opuszczając ręce i tułów do pozycji „marionetki” (ręce, górna część tułowia rozluźnione, w skłonie). Powtórz 3 razy.

ŚMIECHOWYSKOKI

ugnij nogi w kolanach (z dźwiękiem „Ooooooo…”) i wyskocz wysoko do góry unosząc ręce nad głowę i otwierając klatkę piersiową („ … hahahaha!!!”)

SAMOGŁOSKI

do każdej samogłoski dodajesz „haha”, „hyhy” lub „hehe” i łączysz z wymyślonym przez siebie ruchem np. ręce szeroko nad głową, lekkie wygięcie do tyłu: „aaaaaaahahahha”, lub kołysanie się na boki: „ehehehehehe” itd.

UŚCISK DŁONI NA PRZYWITANIE:

Śmiejąc się uściśnijcie sobie dłonie wzajemnie zachowując kontakt wzrokowy.

NAMASTE

Palce dłoni złączone, kłaniamy się sobie wzajemnie z cichym śmiechem.

WSTYDLIWY ŚMIECH

Zasłoń twarz dłońmi. Chichocz, a co jakiś czas wyglądnij i parsknij śmiechem, znów chowając się w dłonie.

ŚMIECH „PRZEBACZAJĄCY”:

Ramiona szeroko rozpostarte, otwierasz klatkę piersiową, odchylasz się lekko do tyłu z głośnym „ha ha ha”. Postaraj się przedłużyć wydech (wraz z sylabą „ha” wydychasz całe powietrze z płuc). Symbolicznie wybaczasz sobie i innym.

LEW

Wyciągnij język w kierunku brody, szeroki uśmiech; brwi wysoko uniesione, oczy szeroko otwarte, ręce w kształcie lwiej łapy (palce, kciuki w dół); ryk śmiechu z dołu brzucha.

GORĄCA ZUPA

Udawaj, że jesz bardzo gorącą zupę. Wyciągnij język i machaj dłońmi jakbyś chciał/a go „schłodzić” .

DUŻY PTAK

Machaj „skrzydłami” – szeroko rozpostartymi rękoma i poruszaj się powoli, majestatycznie z głośnym „ha ha ha”

MAŁY PTASZEK

Machaj szybko „skrzydełkami” z nieco cichszym „ha ha ha hi hi hi”.

ŚMIECH KRÓLEWSKI

machaj ręką z królewskim pozdrowieniem i subtelnym (lekko „wyniosłym”;)) „hahahaha”

RACHUNEK KARTY KREDYTOWEJ

W rękach trzymasz wyimaginowany rachunek (otwarte dłonie). Śmiejesz się z tego co widzisz :). Z partnerem/w grupie: pokazujcie sobie rachunki nawzajem, śmiejąc się z nich.

ŚMIEJ SIĘ Z SIEBIE!

Wskazuj palcem na samego siebie (można też to ćwiczenie wykonać przed lustrem), śmiejąc się i myśląc: „Dobrze jest śmiać się z siebie, wcale nie muszę być doskonała/y”

ŚMIECHOSZEJK

Trzymasz dwie, wyimaginowane szklanki mleka/koktajlu etc. Przelewasz z jednej do drugiej trzy razy (z dźwiękiem „Aeeeee….”) a następnie wypijasz/ wylewasz za kołnierz 😉 („Ha ha ha ha”). Wersja: trzy rozmiary szklanek/kieliszków, odpowiednio modulujemy głos (mała szklanka- „mały” śmiech).

O, TY TY TY!

„Wygrażamy” sobie wzajemnie, machając palcem wskazującym i śmiejąc się.

 

Szybki kontakt
+
Wyślij!