Wróć do poprzedniej strony

Autor: IMCKlinika

Przewlekła białaczka limfocytowa – leczenie, przyczyny, objawy

białaczka limfocytowa

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest rodzajem nowotworu krwi i szpiku kostnego- gąbczastej tkanki znajdującej się wewnątrz niektórych kości, odpowiedzialnej za produkcję krwinek.

 

Choroba ta wpływa na białe krwinki i zazwyczaj rozwija się powoli przez wiele lat.

Przewlekła białaczka limfocytowa – co to jest?

Nazwa przewlekłej białaczki limfocytowej odnosi się bezpośrednio do przyczyn i przebiegu tej choroby. Progresja PBL zachodzi zazwyczaj wolniej niż w przypadku innych białaczek a sam nowotwór wywodzi się z białych krwinek, zwanych limfocytami, odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji.

 

Choroba ta najczęściej dotyka ludzi powyżej 60 roku życia, rzadko osób po 40 i prawie nigdy dzieci. Obecnie istnieje kilka różnych metod walki z tym nowotworem krwi.

Przewlekła białaczka limfocytowa – jak leczyć?

Przewlekła białaczka limfocytowa rozwija się powoli, często nie wywołując żadnych widocznych objawów u chorego i nie wymagając natychmiastowego leczenie po zdiagnozowaniu.

 

Jeżeli PBL zostanie wykryta wcześnie na niskim stadium zaawansowania, Twój lekarz hematolog może zdecydować o nieprzeprowadzaniu terapii i ograniczeniu postępowania do monitorowania Twoje zdrowia przez kolejne miesiące albo lata.

 

 

W przypadku późnej diagnozy lub pojawiania się objawów można zastosować różne podejścia terapeutyczne, z czego do najczęściej stosowanych należą:

 

  • chemioterapia – jest to rodzaj leczenia, podczas którego leki zażywane w postaci tabletek lub przyjmowane dożylnie, służą do niszczenia komórek nowotworowych
  • terapia celowana – podczas terapii celowanej, leki które otrzymujesz wpływają na funkcjonowanie komórek i pomagają Twojemu organizmowi kontrolować rozwój nowotworu
  • radioterapia – w trakcie radioterapii komórki nowotworowe zostają niszczone za pomocą fal o wysokiej energii, podobnych do promieniowania X

 

Nowy rodzaj terapii przewlekłej białaczki limfocytowej polega na przeszczepie komórek macierzystych szpiku kostnego. Nowo otrzymane komórki od dawcy, są w stanie produkować prawidłowe, zdrowe białe krwinki.

 

Ten rodzaj zabiegu, niestety wiąże się z ograniczeniami i nie może być stosowany w przypadku wszystkich chorych.

 

Terapie przewlekłej białaczki limfocytowej, zazwyczaj nie prowadzą do pełnego wyleczenia nowotworu, jednak mogą spowolnić jego rozwój i prowadzić do okresów bezobjawowych.

 

W przypadku nawrotu choroby możliwe jest ponowne przeprowadzenie leczenia.

Przewlekła białaczka limfocytowa – objawy

Wielu pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową nie wykazuje żadnych objawów na początkowym etapie rozwoju choroby.

 

 

Objawy zazwyczaj pojawiają się z czasem oraz progresją nowotworu i mogą obejmować:

 

  • Powiększenie węzłów chłonnych bez dolegliwości bólowych
  • Zmęczenie
  • Gorączkowanie
  • Ból w lewej górnej części brzucha, który może być spowodowany powiększeniem śledziony
  • Nocne poty
  • Utratę wagi
  • Częste infekcje

Przewlekła białaczka limfocytowa – przyczyny

Obecnie przyczyny przewlekłej białaczki limfocytowej nie są do końca znane, nie ma żadnych potwierdzonych dowodów łączących ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu z dietą, infekcjami czy narażeniem na promieniowanie lub kontakt z chemikaliami.

 

Chorobą tą nie można się zarazić ani przekazać jej dalej.

 

Posiadanie pewnych wariantów genów, może zwiększyć szansę rozwoju PBL, szczególnie jeżeli bliski członek Twojej rodziny zapadł na tą chorobę, jednak ryzyko nadal pozostaje niewielkie.

Dane kontaktowe

IMC Centrum Zdrowia
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie

Godziny pracy

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Umów się!

Masz pytanie?
Skorzystaj z szybkiej formy kontaktu!

    Twoje imię*
    Twój e-mail*
    Twój nr. tel
    Twoja wiadomość*

    Dane kontaktowe

    IMC Centrum Zdrowia
    ul. Strzelińska 41
    55-010 Żerniki Wrocławskie

    Godziny pracy

    Pn-Pt 8:00-19.00 | Sb 9.00-14.00