Masaże ajurwedyjskie


Masaże ajurwedyjskie to starożytny system naturalnej medycyny holistycznej wywodzący się z południowych Indii. Według ajurwedy zdrowie to stan równowagi między ciałem, duchem i umysłem, choroba zaś oznacza zakłócenia w ich funkcjonowaniu. Praktyki ajurwedyjskie służą nie tylko wyeliminowaniu doraźnych, konkretnych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim mają pomóc w zapobieganiu im i długofalowym utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej.

 

Wśród ogólnych zalet terapii masażami można wymienić:
 • Rozluźnienie fizyczne
 • Poprawę krążenia, co przyczynia się do lepszego odżywiania komórek i usprawnia proces wydalania odpadów
 • Rozluźnienie napięcia mięśniowego (przykurczy) i ulgę w bólu
 • Rozluźnienie nacisku na nerwy (zespół cieśni nadgarstka, rwa kulszowa)
 • Poprawę elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu
 • Przypływ energii i witalności

Zabiegi wykonywane w ramach ajurwedyjskiego programu odnowy

 

KLASYCZNA HASTA ABHAYANGA [abhajanga] – kompleksowy masaż całego ciała i głowy z użyciem ciepłych olejów ziołowych. Dobór oleju zależy od takich czynników, jak konstytucja danej osoby, wiek, pora roku i ewentualne dolegliwości. Podczas początkowej części masażu siedzi się, a następnie leży. Jest to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski, zalecany w każdym wieku dla utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej.

Zalety masażu:
 • odpręża i oczyszcza ciało oraz umysł
 • poprawia krążenie krwi i limfy
 • stymuluje pracę organów wewnętrznych
 • rozbija napięcia mięśniowe
 • pomaga usunąć toksyny
 • przywraca harmonię i witalność
 • rozluźnia i uspokaja
 • wspomaga odblokowanie kanałów energetycznych (nadi), w których krąży energia życiowa (prana)
 • uelastycznia i wygładza skórę
 • spowalnia proces starzenia
 • dodaje sił w radzeniu sobie z codziennym stresem i napięciami
 • poprawia odporność.

Wskazania:

Szczególnie polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym, prowadzącym siedzący tryb życia, cierpiącym na bóle kręgosłupa i bezsenność. Masaż ten dzięki użyciu oleju wspomaga także produkcję hormonów, dlatego może stanowić jedną z naturalnych terapii wspomagających leczenie niepłodności. Jest także wskazany w leczeniu  otyłości, braku krążenia krwi itp.

Abhayanga stanowi też przygotowanie do innych terapii ajurwedyjskich (np. shirodhary).

Co najmniej 1,5 godz. przed masażem nie należy jeść obfitego posiłku; można wypić delikatną herbatę ziołową.

Po masażu należy wziąć ciepły prysznic bez użycia kosmetyków (aby przedłużyć działanie oleju) i najlepiej odpoczywać do końca dnia w cieple i spokoju. Nie należy pić w tej dzień alkoholu, ani narażać się na przeciągi i silne emocje.

Masaż trwa 1,5-2 godz.


MARMA ABHYANGA – ajurwedyski masaż ciała- to oczyszczająca i orzeźwiająca terapia, która łączy tradycyjne techniki masażu ajurwedyjskiego i akupresurę punktów Marma (określonych ośrodków energii), promując gojenie, uwalniając blokady fizyczne i emocjonalne, pomagając eliminować toksyny z organizmu, regenerując całe ciało dla odnowy zdrowia i witalność.

Zabieg obejmuje masaż ciepłym organicznym olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia, organicznym olejem sezamowym (lub innym olejem na życzenie klienta), który można połączyć z unikalnymi ajurwedyjskimi olejkami ziołowymi, pozostawiając skórę naturalnie zrewitalizowaną.

Wskazania:

Reumatyzm, napięcie mięśniowe, sztywność stawów, zmęczenie, bezsenność, detoksykacja, redukcja oznak starzenia się, otyłość, zapalenie stawów, stres i związane z nim stany, zaburzenia trawienne, IBS, zapalenie jelita grubego, sucha skóra, rwa kulszowa, PMS, aw szczególności bolesne miesiączki.

Masaż trwa -2 godz.


PIZHICCIL [piżićil] – masaż całego ciała wykonywany z dużą ilością ciepłego oleju, który aplikuje się pacjentowi poprzez namaczanie w nim kawałka tkaniny, a następnie wyciskaniu go z wysokości 3-4 palców na ciało. Rytmicznemu namaszczaniu towarzyszy delikatny masaż. Poprawia krążenie krwi, uwalnia napięcia, głęboko relaksuje i tonizuje ciało. Wykonywany jest przez dwie osoby.

Wskazania: utrata apetytu, ospałość, reumatyzm, bóle stawów itp

Masaż trwa 1,5 godz. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.


PADA ABHYANGA – intensywny masaż stopami i dłońmi; rozgrzewa, rozbija i uelastycznia mięśnie i stawy, ułatwia przepływ energii w ciele, oczyszcza je i wzmacnia, przywraca równowagę energetyczną;

Wskazania:

Masaż szczególnie polecany jest osobom pracującym z ciałem – tancerzom, sportowcom, adeptom sztuk walki.

Masaż trwa 1 godz. i 40 min.


Dodatkowe zabiegi wykonywane w ramach ajurwedyjskiego programu odnowy


UDVARTHANAM – masaż całego ciała wykonywany przy użyciu drobnego proszku ziołowego. Wykonuje się w nim ruchy od zewnątrz do centrum ciała, odwrotnie niż w przypadku pozostałych masaży. Masaż ma działanie odchudzające i antycellulitowe, pobudza krążenie, złuszcza martwy naskórek, ujędrnia i odświeża skórę, wzmacnia i tonizuje mięśnie, regeneruje ciało, oczyszcza je i rozgrzewa. Zalecany jest też osobom, które mają reakcję alergiczną na oleje lub w przypadku terapii, w których olej mógłby okazać się szkodliwy.

Wskazania: paraliż, otyłość, dolegliwości reumatyczne.

Masaż trwa 45 min. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.


SHIRODHARA [szirodhara] – zabieg polegający na polewaniu czoła ciepłym olejem. Przynosi ochłodę, rewitalizuje i uspokaja. Głęboki spokój i wyciszenie, w jakie wprowadza zabieg, oddziałują na całe ciało i regenerują je, przywracając harmonię na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym.

Wskazania:

Zabieg pomaga przy bezsenności, chronicznych bólach głowy, karku, ramion, oczu i uszu, stresie. Zalecany jest osobom, które często doświadczają pośpiechu w pracy lub podróżują i przechodzą jet lag.

Dla uzyskania głębokiego i długotrwałego efektu terapeutycznego zaleca się, aby zabieg shirodhara poprzedzony był masażem abhayanga całego ciała lub aby były one wykonywane jednocześnie.

Zabieg trwa 45 min. (2 godz. z masażem abhayanga) i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.


KSHIRADHARA [ksziradhara] –  zabieg polegający na polewaniu czoła lub całego ciała i czoła ciepłym mlekiem gotowanym z mieszanką ziół dobranych do kondycji pacjenta. Polewanie czoła poprzedzone jest 5-10-minutowym masażem głowy.

Wskazania:

Zabieg ma właściwości chłodzące organizm, pomaga zredukować stres, bezsenność, łagodzi migreny, inne bóle głowy i niepokój mentalny. Zaleca się wykonywanie ksheeradhary rano do godz. 10 rano lub między 16:00-18:00 ze względu na temperaturę ciała i otoczenia.

Zabieg trwa ok. 30-40 min. i wykonuje się go w serii od 7 do 21 dni.


NASYAM – Zabieg powoduje oczyszczenie zatok czołowych i przynosowych, układu oddechowego, szczególnie nosa. Usuwa napięcie mięśni głowy, wzmaga zdolności koncentracji. Reguluje krążenie śródmózgowe, zmniejsza uczucie niepokoju, napięcia umysłowego i emocjonalnego.

Wskazania:

Zabieg zalecany jest też przy odczuwanej sztywności karku, bólach głowy różnego pochodzenia, migrenach, schorzeniach oczu i uszu.

Wskazania: bóle głowy, zaburzenia psychiczne, choroby skóry, zapalenie zatok itp.

Zabieg trwa 30 min.


KIZHI [kiżi] – grupa zabiegów polegających na przykładaniu do ciała sakiewek (stępli) wypełnionych różną zawartością w zależności od problemów zdrowotnych pacjenta (może być to mieszanka ziołowa, ryż, mleko, proszki ziołowe) i zanurzanych w ciepłym oleju. Masaż stęplami poprzedzony jest prostym masażem całego ciała. Zabieg ten jest bardzo polecany w okresie rehabilitacji pourazowej, przy leczeniu dawnych kontuzji oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, związanych między innymi z procesem starzenia się organizmu.

Wskazania: zapalenie stawów, spondyloza, urazy sportowe, zanik mięśni itp.

Zabieg trwa 1-1,5 godz. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.


Zabiegi trwają 45 min.-2 godz. i wykonuje się je w serii 3, 5 lub 7-dniowej.

Menstruacja jest przeciwwskazaniem do uczestniczenia w masażu ajurwedyjskim.

Prowadzenie: Sankar Nair 

 


Cennik   Rezerwacja przez recepcję   Rezerwacja on-line


Szybki kontakt
+
Wyślij!