Masaże ajurwedyjskie to starożytny system naturalnej medycyny holistycznej wywodzący się z południowych Indii. Według ajurwedy zdrowie to stan równowagi między ciałem, duchem i umysłem, choroba zaś oznacza zakłócenia w ich funkcjonowaniu. Praktyki ajurwedyjskie służą nie tylko wyeliminowaniu doraźnych, konkretnych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim mają pomóc w zapobieganiu im i długofalowym utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej.
Wśród ogólnych zalet terapii masażami można wymienić:
- Rozluźnienie fizyczne
- Poprawę krążenia, co przyczynia się do lepszego odżywiania komórek i usprawnia proces wydalania odpadów
- Rozluźnienie napięcia mięśniowego (przykurczy) i ulgę w bólu
- Rozluźnienie nacisku na nerwy (zespół cieśni nadgarstka, rwa kulszowa)
- Poprawę elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu
- Przypływ energii i witalności
Zabiegi wykonywane w ramach ajurwedyjskiego programu odnowy
KLASYCZNA HASTA ABHAYANGA [abhajanga] – kompleksowy masaż całego ciała i głowy z użyciem ciepłych olejów ziołowych. Dobór oleju zależy od takich czynników, jak konstytucja danej osoby, wiek, pora roku i ewentualne dolegliwości. Podczas początkowej części masażu siedzi się, a następnie leży. Jest to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski, zalecany w każdym wieku dla utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej.
Zalety masażu:
- odpręża i oczyszcza ciało oraz umysł
- poprawia krążenie krwi i limfy
- stymuluje pracę organów wewnętrznych
- rozbija napięcia mięśniowe
- pomaga usunąć toksyny
- przywraca harmonię i witalność
- rozluźnia i uspokaja
- wspomaga odblokowanie kanałów energetycznych (nadi), w których krąży energia życiowa (prana)
- uelastycznia i wygładza skórę
- spowalnia proces starzenia
- dodaje sił w radzeniu sobie z codziennym stresem i napięciami
- poprawia odporność.
Wskazania:
Szczególnie polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym, prowadzącym siedzący tryb życia, cierpiącym na bóle kręgosłupa i bezsenność. Masaż ten dzięki użyciu oleju wspomaga także produkcję hormonów, dlatego może stanowić jedną z naturalnych terapii wspomagających leczenie niepłodności. Jest także wskazany w leczeniu otyłości, braku krążenia krwi itp.
Abhayanga stanowi też przygotowanie do innych terapii ajurwedyjskich (np. shirodhary).
Co najmniej 1,5 godz. przed masażem nie należy jeść obfitego posiłku; można wypić delikatną herbatę ziołową.
Po masażu należy wziąć ciepły prysznic bez użycia kosmetyków (aby przedłużyć działanie oleju) i najlepiej odpoczywać do końca dnia w cieple i spokoju. Nie należy pić w tej dzień alkoholu, ani narażać się na przeciągi i silne emocje.
Masaż trwa 1,5-2 godz.
MARMA ABHYANGA – ajurwedyski masaż ciaÅ‚a- to oczyszczajÄ…ca i orzeźwiajÄ…ca terapia, która łączy tradycyjne techniki masażu ajurwedyjskiego i akupresurÄ™ punktów Marma (okreÅ›lonych oÅ›rodków energii), promujÄ…c gojenie, uwalniajÄ…c blokady fizyczne i emocjonalne, pomagajÄ…c eliminować toksyny z organizmu, regenerujÄ…c caÅ‚e ciaÅ‚o dla odnowy zdrowia i witalność.
Zabieg obejmuje masaż ciepłym organicznym olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia, organicznym olejem sezamowym (lub innym olejem na życzenie klienta), który można połączyć z unikalnymi ajurwedyjskimi olejkami ziołowymi, pozostawiając skórę naturalnie zrewitalizowaną.
Wskazania:
Reumatyzm, napięcie mięśniowe, sztywność stawów, zmęczenie, bezsenność, detoksykacja, redukcja oznak starzenia się, otyłość, zapalenie stawów, stres i związane z nim stany, zaburzenia trawienne, IBS, zapalenie jelita grubego, sucha skóra, rwa kulszowa, PMS, aw szczególności bolesne miesiączki.
Masaż trwa -2 godz.
PIZHICCIL [piżićil] – masaż całego ciała wykonywany z dużą ilością ciepłego oleju, który aplikuje się pacjentowi poprzez namaczanie w nim kawałka tkaniny, a następnie wyciskaniu go z wysokości 3-4 palców na ciało. Rytmicznemu namaszczaniu towarzyszy delikatny masaż. Poprawia krążenie krwi, uwalnia napięcia, głęboko relaksuje i tonizuje ciało. Wykonywany jest przez dwie osoby.
Wskazania: utrata apetytu, ospałość, reumatyzm, bóle stawów itp
Masaż trwa 1,5 godz. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
PADA ABHYANGA – intensywny masaż stopami i dÅ‚oÅ„mi; rozgrzewa, rozbija i uelastycznia mięśnie i stawy, uÅ‚atwia przepÅ‚yw energii w ciele, oczyszcza je i wzmacnia, przywraca równowagÄ™ energetycznÄ…;
Wskazania:
Masaż szczególnie polecany jest osobom pracujÄ…cym z ciaÅ‚em – tancerzom, sportowcom, adeptom sztuk walki.
Masaż trwa 1 godz. i 40 min.
Dodatkowe zabiegi wykonywane w ramach ajurwedyjskiego programu odnowy
UDVARTHANAM – masaż całego ciała wykonywany przy użyciu drobnego proszku ziołowego. Wykonuje się w nim ruchy od zewnątrz do centrum ciała, odwrotnie niż w przypadku pozostałych masaży. Masaż ma działanie odchudzające i antycellulitowe, pobudza krążenie, złuszcza martwy naskórek, ujędrnia i odświeża skórę, wzmacnia i tonizuje mięśnie, regeneruje ciało, oczyszcza je i rozgrzewa. Zalecany jest też osobom, które mają reakcję alergiczną na oleje lub w przypadku terapii, w których olej mógłby okazać się szkodliwy.
Wskazania: paraliż, otyłość, dolegliwości reumatyczne.
Masaż trwa 45 min. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
SHIRODHARA [szirodhara] – zabieg polegający na polewaniu czoła ciepłym olejem. Przynosi ochłodę, rewitalizuje i uspokaja. Głęboki spokój i wyciszenie, w jakie wprowadza zabieg, oddziałują na całe ciało i regenerują je, przywracając harmonię na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym.
Wskazania:
Zabieg pomaga przy bezsenności, chronicznych bólach głowy, karku, ramion, oczu i uszu, stresie. Zalecany jest osobom, które często doświadczają pośpiechu w pracy lub podróżują i przechodzą jet lag.
Dla uzyskania głębokiego i długotrwałego efektu terapeutycznego zaleca się, aby zabieg shirodhara poprzedzony był masażem abhayanga całego ciała lub aby były one wykonywane jednocześnie.
Zabieg trwa 45 min. (2 godz. z masażem abhayanga) i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
KSHIRADHARA [ksziradhara] – zabieg polegajÄ…cy na polewaniu czoÅ‚a lub caÅ‚ego ciaÅ‚a i czoÅ‚a ciepÅ‚ym mlekiem gotowanym z mieszankÄ… ziół dobranych do kondycji pacjenta. Polewanie czoÅ‚a poprzedzone jest 5-10-minutowym masażem gÅ‚owy.
Wskazania:
Zabieg ma właściwości chłodzące organizm, pomaga zredukować stres, bezsenność, łagodzi migreny, inne bóle głowy i niepokój mentalny. Zaleca się wykonywanie ksheeradhary rano do godz. 10 rano lub między 16:00-18:00 ze względu na temperaturę ciała i otoczenia.
Zabieg trwa ok. 30-40 min. i wykonuje siÄ™ go w serii od 7 do 21 dni.
NASYAM – Zabieg powoduje oczyszczenie zatok czołowych i przynosowych, układu oddechowego, szczególnie nosa. Usuwa napięcie mięśni głowy, wzmaga zdolności koncentracji. Reguluje krążenie śródmózgowe, zmniejsza uczucie niepokoju, napięcia umysłowego i emocjonalnego.
Wskazania:
Zabieg zalecany jest też przy odczuwanej sztywności karku, bólach głowy różnego pochodzenia, migrenach, schorzeniach oczu i uszu.
Wskazania: bóle głowy, zaburzenia psychiczne, choroby skóry, zapalenie zatok itp.
Zabieg trwa 30 min.
KIZHI [kiżi] – grupa zabiegów polegających na przykładaniu do ciała sakiewek (stępli) wypełnionych różną zawartością w zależności od problemów zdrowotnych pacjenta (może być to mieszanka ziołowa, ryż, mleko, proszki ziołowe) i zanurzanych w ciepłym oleju. Masaż stęplami poprzedzony jest prostym masażem całego ciała. Zabieg ten jest bardzo polecany w okresie rehabilitacji pourazowej, przy leczeniu dawnych kontuzji oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, związanych między innymi z procesem starzenia się organizmu.
Wskazania: zapalenie stawów, spondyloza, urazy sportowe, zanik mięśni itp.
Zabieg trwa 1-1,5 godz. i wykonuje siÄ™ go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
Zabiegi trwajÄ… 45 min.-2 godz. i wykonuje siÄ™ je w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
Menstruacja jest przeciwwskazaniem do uczestniczenia w masażu ajurwedyjskim.
Prowadzenie: Sankar NairÂ