Masaż shiatsu


Masaż shiatsu bazuje na wiedzy tradycyjnej medycyny chińskiej, według której harmonijny przepływ energii przez kanały energetyczne jest warunkiem zachowania zdrowia. Masaż Shiatsu doskonale odpręża, rozluźnia, uspokaja, wzmacnia siły obronne organizmu. Jest pomocny w leczeniu większości problemów zdrowotnych.


Shiatsu to forma terapeutycznej pracy z ciałem pochodząca z Japonii. Wykorzystuje się w niej techniki polegające na ugniataniu, uciskaniu, gładzeniu, klepaniu i rozciąganiu. Wykonywana jest bez użycia olejków, poprzez lekkie wygodne ubranie. Termin “shiatsu” tłumaczy sie jako “nacisk palców”. Istnieją różne style shiatsu, ale wszystkie one wywodzą się z jednego z trzech systemów, które rozwinęły się w Japonii na początku XX w., kiedy nastąpiło odrodzenie tradycyjnych japońskich terapii leczniczych. Shiatsu rozinęło w tym czasie jako połączenie tradycyjnych japońskich terapii manualnych i nowoczesnej zachodniej wiedzy medycznej. Shiatsu to nieinwazyjna terapia wspomagająca redukcję stresu i przyczyniająca się do ogólnego poczucia dobrostanu. Ma działanie zarówno prewencyjne, jak i lecznicze. Shiatsu można wykorzystywać w leczeniu wielu dolegliwości wewnętrznych, mięśniowo-szkieletowych oraz emocjonalnych. Uważa się, że usuwa sztywność mięśni, stymuluje skórę, wspomaga trawienie oraz wpływa na układ nerwowy.

Wskazania

Shiatsu wykorzystuje się w leczeniu wielu chronicznych dolegliwości, takich jak bóle głowy, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zaburzenia trawienia, zmęczenie, bezsenność, fibromialgia, stres, stany lękowe i bóle w układzie mięśniowo-szkieletowym, w tym ból dolnych pleców, szyi i stawów. Może stymulować i pobudzać lub łagodzić i uspokajać, w zależności od tego, na co była nakierowana sesja.

Zasady shiatsu

Jedym z podstawowych pojęć medycyny chińskiej/japońskiej jest Qi (wymawiane jako “czi”). Jest to energia życiowa w ciele, która stanowi podłoże wszystkich jego funkcji. Energia Qi płynie konkretnymi kanałami zwanymi meridianami. Terapeuta Shiatsu dociera do Qi poprzez punkty umiejscowione wzdłuż meridianów zwane punktami akupunkturowymi. Zdrowie objawia się obfitością energii Qi w meridianach oraz jej swobodnym, niezaburzonym przepływem. Kiedy pojawia się niedobór energii Qi lub jest ona niezrównoważona, albo zostanie przyblokowany jej przepływ, pojawiają się objawy chorobowe. Przejawiają się one na pozór łagdnie, w postaci nawracających przeziębień lub grypy, cotygodniowych lub codziennych bólów głowy, bólu ciała lub bólów mięśniowych, albo trudności z trawieniem. Są to oznaki zburzenia równowagi Qi. Shiatsu pozwala stymulowac i harmonizować przepływ Qi w całym ciele. Terapeuta shiatsu potrafi rozpoznawać zaburzone wzorce w ciele, nawet zanim jeszcze pojawią się fizyczne objawy. Proste, ale subtelne zmiany wskazują na brak równowagi, który pozostawiony samemu sobie mógłby doprowadzić do pojawienia się symptomów. Właściwa diagnoza oraz regularne sesje shiatsu mogą przywrócić równowagę.

Masaż to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia i poprawę witalności. Jego przebieg będzie u każdego inny. U jednej osoby dla zachowania równowagi wystarczy jedna sesja shiatsu na miesiąc.

Prowadzenie: Tomasz Wolak  kliknij i zobacz profil lekarza

Cennik   Rezerwacja przez recepcję   Rezerwacja on-line


Szybki kontakt
+
Wyślij!