Qigong


warsztatyŚrody 17:30-18.30

Qigong (czyt. Cikung/czikung) to powszechnie przyjęta w Chinach nazwa ćwiczeń z energią zwaną qi (czyt. ci /czi). Medycyna chińska posługuje się nie używaną w medycynie europejskiej kategorią qi – energii, która krąży m.in. w ciele człowieka.

Medycyna i filozofia starochińska traktują człowieka jako cząstkę wszechświata, od którego w każdej chwili swego życia otrzymuje on energię qi. Gromadząc się w ludzkim ciele, w odpowiednich zbiornikach, energia ta krąży po kanałach (meridianach), których gęsta sieć jest rozmieszczona w organizmie. Dopóki przepływ energii jest nie zakłócony, dopóty człowiek jest zdrowy, gdy zostaje on zablokowany, upośledzone są czynności fizyczne: przepływ krwi, limfy i inne funkcje organizmu. Aby przywrócić zdrowie, trzeba przywrócić przepływ energii.

Zajęcia qigong kierowane są do osób: z różnego rodzaju chorobami i dolegliwościami, w różnym stanie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, oraz do tych, którzy myślą o profilaktyce i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia bez względu na wiek, płeć i wyznanie. Jest to również oferta dla osób zainteresowanych samorozwojem i poznaniem siebie. Opisywane zajęcia, wychodzą naprzeciw osobom żyjącym w znacznym tempie i narażonym na codzienne dawki stresu. Łagodne ruchy stylu Lecący Żuraw, opracowane na podstawie medycyny chińskiej w ciąg ćwiczeń, rozluźniają całe ciało oraz uwalniają powstałe napięcia. Wprowadzają harmonię miedzy ciałem a umysłem. Podczas zajęć wykonywana jest forma Lecącego Żurawia, jak i ćwiczenia dodatkowe, które rozluźniają całe ciało. Całość zajęć kończona jest automasażem lub medytacją.

Wiele osób po zajęciach mówi o lepszym samopoczuciu, o wewnętrznym uspokojeniu. Wskazują na lepszy sen, podniesienie odporności organizmu, ustąpienie napięć w ciele, a także na poprawę sprawności ruchowej i układu krążeniowo-oddechowego. Poprawiona zostaje koordynacja ruchowa i łatwiej jest utrzymać równowagę ciała. Zajęcia w większości wykonywane są w pozycji stojącej i składają się z trzech części. Wprowadzenie obejmuje ćwiczenia zwiększające odczucie siebie, rozluźniające ciało i umysł. Część zasadnicza to formy ułożone w całościowy ciąg ruchów, otwierający, odblokowujący ciało oraz podnoszący i wzmacniający witalność. Ćwiczenia wykonywane na zakończenie wyciszają i równoważą ciało i umysł.

Prowadzący: Marcin Mękarski
Długość zajęć: 1 h

Zapisz się na zajęcia

 

 

Qigong
3.4 (68.33%) 12 głosów

FreshMail.pl